Nie ma sukcesji podatkowej, nie ma ulgi na złe długi
Podatnik nie może skorygować podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w odniesieniu do nieuregulowanych należności z faktur wystawionych na przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, przekształconego w jednoosobową spółkę kapitałową.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 14 lutego 2017 r. (I SA/Po 1255/16).
Stan faktyczny
Spółka, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, świadczy usługi m.in. dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zdarza się, że przedsiębiorcy przekształcają się w jednoosobowe spółki kapitałowe na podstawie kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tą procedurą, po zarejestrowaniu przekształcenia działalność gospodarcza przedsiębiorcy jest wykreślana z CEIDG. Z wniosku o interpretację wynikało, że może się zdarzyć, iż kontrahent nie zapłaci spółce za usługi, a 150-dniowy termin płatności upłynie po wpisie do rejestru spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy. Przedsiębiorca może być wyrejestrowany z rejestru podatników VAT lub pozostać podatnikiem VAT.
Obecnie spółka odnotowała jeden przypadek, w odniesieniu do którego zastanawia się nad skorzystaniem z tzw. ulgi na złe długi. Przedsiębiorca, na którego zostały wystawione faktury, jest wykreślony z rejestru VAT, a jednoosobowa spółka z o.o., która powstała z jego przekształcenia, jest podatnikiem VAT. W druku VAT-ZD spółka planuje wpisać jako kontrahenta spółkę kapitałową powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta